آموزش جلوگیری از سوءاستفاده جنسی از کودکان

امکان سوء استفاده جنسی از کودکان موضوعی است که والدین حتی از فکر کردن به آن هم فراری هستند و ترجیح می دهند در مورد آن صحبتی نکنند اما در جامعه امروزی ما شاید روزی نباشد که در کوچه و کنار این شهر شاهد تجاوز جنسی به کودکان و نوجوانان نباشیم، در حالی که تعداد کمی از این تجاوزها تیتر اول روزنامه ها و شبکه های اجتماعی می باشد.

اما تعداد تجاوزهایی که در این شهر اتفاق می افتد و قربانی ها به هر دلیلی از صحبت کردن امتناع می کنند روز به روز در حال افزایش است.

پس وظیفه ی هر پدر و مادری است که در برنامه ی تربیتی خود جایی برای آموزش های مربوط آنوتومی بدن کودک خود و همچنین نکات مربوط به سوء استفاده جنسی باز کنند و در مورد موضوع های نام برده آموزش های لازم را به فرزندان بدهند.

۵ گام آموزشی برای اولیای محترم

گام اول: بهترین سن برای آموزش مسائل جنسی به فرزندان

والدین باید بدانند تا ۵ سالگی کودک باید نام اعضای بدن خود را بدانند و نسبت به نوع جنسیت خود اطلاعات ابتدایی را داشته باشند.

در سن ۶ تا ۹  سالگی کودک باید پیرامون تولید مثل گیاهان و حیوانات درک درستی داشته باشند تا حدودی از تفاوت بین دو جنسیت مطلع شوند.

سن ۹ تا ۱۳ سال فرزندان باید جنسیت خود را به عنوان بخشی طبیعی زندگی درک کرده باشد و با تغییرات جنسی خود در زمان بلوغ کاملا آشنا باشند.

گام دوم: تماس های خوب، آزاردهنده و بد را برای فرزندانتان دسته بندی کنید

به طور مثال به او بگویید بوسه کوتاه و نوازش موهایش تماس خوب است و قلقک دادن و بغل گرفتن های طولانی تماس آزاردهنده است و همچنین لمس کردن نواحی خصوصی بدن او تماس بد محسوب می شود.

گام سوم: به کودک بیاموزید که باید اجازه دهد تا کسی به او نزدیک شود.

مثلا به او بگویید اگر دایی یا عمو خواست شما را ببوسد باید ابتدا از شما اجازه بگیرد و اگر اجازه دادی به شما نزدیک شود یا وقت حمام کردن از فرزندتان اجازه بگیرید تا لباس زیرش را در بیاورید.

گام چهارم: به فرزند خود یاد بدهید محکم و استوار بگوید نه.

به فرزندتتان بیاموزید که اگر غریبه ای از او خواست تا به محله غریبه ای بروند و یا کسی به او گفت باید لباس هایش را در بیاورد قاطع بگوید نه و شروع به داد زدن کند.

بهتر است در قالب نقش بازی کردن به او بفهمانید مثلا بگویید اگر کسی خواست به اندام خصوصی بدنت دست بزند باید چه کار کنی؟ و مطمئن شوید که قضیه برای او قابل درک بوده است.

گام پنجم: به کودک بیاموزید تنها کسی که رازدار اوست پدر و مادر هستن.

همیشه سعی کنید در طول تربیت فرزندان خود به آنها بیاموزید تنها کسانی که می شود اطمینان کامل نسبت به انها داشت خانواده ی اوست. و اگر کسی غیر از پدر و مادر او را تهدید کرد که باید رازی را به کسی نگوید قابل قبول نیست. و هر ترس و نکرانی در خانواده قابل حل می باشد به شرط آنکه بزرگترین ترس ها و دغدغه های خود را با والدین در میان بگذارد.

علائمی که اگر در فرزند خود مشاهده کردید باید جدی بگیرید:

  • گوشه گیری

  • خودداری از غذا خوردن

  • اکراه با رو به رو شدن با بستگان

  • شب ادراری

  • کابوس های شبانه

  • تغییر در اشتها

  • استفاده از رنگ های سیاه و خطوط خشن در نقاشی

  • مشکل در راه رفتن و نشستن

  • رفتارهای عصبی غیر معقول و گریه بیش از حد

  • تغییر نوع پوشش به دلیل عدم احساس امنیت

۱۳۹۷-۰۳-۱۰

۰دیدگاه درآموزش جلوگیری از سوءاستفاده جنسی از کودکان"