بزرگترین اشتباه مدارس در نظام جدید

شاید بتوان گفت یک از بزرگترین ویژگی های خوب نظام آموزشی قدیم این بود که دانش آموزان بین آزمون نهایی و آزمون کنکور یک سال فرصت داشتند.

اما در نظام جدید این فاصله به حداقل رسید و همان گونه که بارها در این مورد نوشتیم کنکور و آزمون ورودی در یک سال و با فاصله ی چند هفته از هم برگزار خواهد شد.

تشریحی بودن آزمون های نهایی و تستی بودن آزمون کنکور یک پارادوکس عجیب ایجاد کرده که علاوه بر دانش اموزان، مدیران و مسئولین مدارس نیز نگران این موضوع هستند.

حال برای رفع این نگرانی باید راه حل منطقی انتخاب شود.

بهترین راه حل ممکن این است که هم گزینه ی تستی و هم تشریحی در کنار و موازات هم برنامه ریزی گردد، شاید این هماهنگی مقداری سخت باشد اما ناممکن نیست.

با توجه به اینکه در برخی مدارس نتیجه ی کنکور مهم است و در مدارس دیگر مانند برخی از مدارس دولتی آزمون نهایی، در واقع با توجه به نتیجه ی نهایی مدیران برتر مدارس دولتی شناخته می شوند و رتبه بندی مدارس صورت می گیرد.  وقت آن رسیده که تمامی مدارس جهت بهبود کیفیت و موفقیت دانش آموزان به گونه ای برنامه ریزی کنند که در هر دو آزمون موفق باشند.

یکی از منطقی ترین برنامه ریزی ممکن این است که تا قبل از عید نوروز ۹۸ دروس پایه یعنی دهم و یازدهم مرور و  پرونده ی آن بسته شود به دلیل آنکه پس از عید نوروز فرصتی برای این کار باقی نیست.

همچنین یک هفته قبل از آزمون های نیم سال اول و سه هفته قبل از آزمون های نیم سال دوم که همان آزمون های نهایی است به هیج وجه نباید با دانش آموزان تست و نکات تستی کار شود و تمامی مسائل باید به صورت تشریحی حل و آموزش داده شود.

مدیران مدارس باید به این نکته توجه کنند که اساتیدی که در کنکور درجه یک هستند الزاما در آموزش مسائل تشریحی هم نمی توانند عالی باشند پس بهتر است اساتید تستی و تشریحی از هم جدا شوند و یا از اساتیدی بهره مند شوند که در هر دو روش عالی باشند.

 

نکته آخر این است که برخی دانش آموزان در مسائل تستی قوی هستند اما در مسائل تشریحی ضعیف و برخی دیگر دقیقا عکس این موضوع هستند ، باید توانایی های دانش آموزان در همان ابتدا شناخته شود و با توجه به توانایی های آنها برنامه ریزی گردد، همچنین کسانی که در دروس پایه ضعیف تر هستند نیز باید برنامه ریزی ویژه تری نسبت به بقیه دانش آموزان داشته باشند.

دبیرستان های علوی از یک سال گذشته به صورت کاملا حرفه ای و با همکاری گروهی از مدرسین مجرب، مدیرانی مدبر و مشاورین به نام به تحقیق در راستای آموزشی نظام جدید پرداختند و با برنامه ریزی دقیق و حرفه ای با هدف کسب معدل عالی در آزمون های نهایی و رتبه برتر در آزمون کنکور۹۸ سال تحصیلی خود را آغاز نموده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره تلفن ۰۲۱۶۴۲۶ تماس بگیرید.

۱۳۹۷-۰۵-۱۸

۰دیدگاه دربزرگترین اشتباه مدارس در نظام جدید"