بهترین زمان برای مطالعه ی درسی

در ابتدا باید بگوییم بهترین زمان برای مطالعه در افراد مختلف متفاوت است.

اما در این مقاله به نکات ویژه ای پیرامون موضوع ذکر شده می پردازیم تا شما بتوانید از ساعات مطالعاتی خود بهترین بهره مندی را داشته باشید.

  • اولین شرط داشتن یک مطالعه موفق این است که نسبت به درسی که می خوانید دید و انرژی مثبتی داشته باشید که محتوای مورد نظر را به خوبی یاد خواهید گرفت. بهتر است در شروع درس خواندن درسی را بخوانید که از بقیه مهم تر است و یا از بقیه سخت تر است.

یادتان باشد قانون یک در میان را رعایت کنید، همانطور که می دانید مغز ما دارای دو نیم کره است که یک نیم کره مربوط به حل مسائل دروسی مانند فیزیک و ریاضی و … است و نیم کرده ی دوم مربوط به دروس حفظی ما مانند ادبیات، زبان و … است، شما وقتی ریاضی می خواندی نیم کره ی دومتان در حال استراحت است و زمانی که دروس حفظی می خوانید

نیم کره ی اول در حال استراحت است پس به گونه ای برنامه ریزی کنید که این قانون یک در میان برقرار باشد تا کمتر خسته شوید.

  • دومین شرط داشتن یک مطالعه موفق این است که فضای خوبی را برای زمان مطالعه خود تدارک ببینید برای مثال حتی الامکان هنگام مطالعه حالت درازکش و یا خوابیده نداشته باشید و یا هنگامی که تازه غذا خوردید شروع درس خواندن نکنید زیرا با پر بودن معده خون به طرف آن هجوم می آورد تا به هضم غذا کمک کنند، در نتیجه خون کمتری به مغز می رسد .

همچنین در هنگام مطالعه از فکر و خیال بیهوده دوری کنید .

  • بسیار به جاست که بهترین زمان را پیدا کنید و طبق آن برای زمان استراحت و مطالعه خود برنامه ریزی کنید و به یاد داشته باشید هیچ گاه پشت سر هم به مطالعه دروس نپردازید و مابین مطالعه، استراحت های کوتاه داشته باشید.به یاد داشته باشید با افزایش ساعات مطالعه اثر بخشی مطالعه کاهش می یابد پس سعی کنید با برنامه ریزی مشاور خود باکس های مطالعاتی بین ۷۵ تا ۹۰ دقیقه ای داشته باشید و مابین آن حتما ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت داشته باشید.

در اینجا نگاهی محتصر به عملکرد مغز در ساعات مختلف روز داریم:

ساعت ۶ تا ۸:۳۰ صبح: به این مدت زمان ساعت طلایی می گویند زیرا بهترین زمان برای مرور و یادگیری است.

ساعت ۹ صبح: در این زمان از روز مغز شما بهترین عملکرد را در زمینه ی حافظه ی کوتاه مدت خواهد داشت پس بهترین زمان برای قرارهای کوتاه مدت است.

ساعت ۱۱ صبح: بهترین زمان برای تصمیم های دشوار و یا حل مسئله های سخت است.

ساعت ۳ بعد از ظهر تا ۸ شب: برای مغز بهترین زمان برای حافظه ی بلند مدت است پس بهترین زمان برای یادگیری دروس مختلف شماست.

  • سومین شرط داشتن یک مطالعه موفق این است که زمان مطالعه استرس و اضطراب نداشته باشید.

توجه داشته باشید که داشتن استرس و تشویش مهمترین عوامل تخریب حافظه و نداشتن تمرکز هستند پس قبل از شروع مطالعه ۲ دقیقه زمان بگذارید و سعی کنید افکار پریشان خود را سر و سامان دهید.

 

  • چهارمین شرط داشتن یک مطالعه موفق، استمرار در مطالعه است .

استمرار در مطالعه از مهمترین عوامل می باشد ، شما باید در طول هفته برنامه ریزی دقیق برای مطالعه خود داشته باشید و این طور نباشد که یک روز اصلا درس نخوانید و روز بعد ساعات مطالعه شما دوبرابر شود تا روز قبل جبران گردد، در واقع نباید کوچکترین بهانه ای برای عقب انداختن مطالعه درسی خود داشته باشید.

سعی کنید در روز حداقل ۵ ساعت مطالعه داشته باشید و بنا به نیاز دروس روز بعد به این زمان اضافه کنید. اما با خود قراری بگذارید که به هیچ عنوان از ۵ ساعت کمتر نخوانید و این برنامه هر روز شما باشید مگر در مواقع اضطراری مانند بیماری، البته مطالعه در روزهای جمعه و تعطیل باید حداقل ۸ ساعت باشد.

۱۳۹۷-۰۶-۱۳

۰دیدگاه دربهترین زمان برای مطالعه ی درسی"