روش صحیح خواندن درس ادبیات فارسی

درس ادبیات فارسی یکی از مهمترین دروس کنکور در هر سه رشته ریاضی؛ تجربی و انسانی محسوب می شود. و بسیار حائز اهمیت است که روش صحیح یادگیری این درس را بدانید و با روشی درست و حساب شده به خواندن این درس برای کنکور بپردازید.

یکی از مهمترین نکاتی که در نظام جدید آموزشی برای درس ادبیات شاهد هستیم این است که دیگر کتابی به نام زبان فارسی در سیسم آموزشی نداریم و درس های زبان فارسی در لابه به لای هر کدام از دروس موجود در کتاب ادبیات فارسی به طور تخصصی تر گنجانده شده است.

همان طور که می دانید برای شروع و خواندن ادبیات فارسی باید از قرابت معنایی و آرایه های ادبی شروع کرد زیرا جزو مطالب مهارتی ادبیات محسوب می شوند در واقع در تابستان باید طوری برنامه ریزی کنید که روزانه ۱۰ تا ۱۵ تست قرابت معنایی را در مدت ۱۵ دقیقه بزنید و پس از ۲ ماه شما باید ۸۰ درصد تسلط کامل روی تست ها داشته باشید که اگر به این عدد تقریبی نرسیدید باید از ابتدا به مرور معنای آرایه های ادبی بپردازید و تا به درک کامل از مفهوم آنها نرسیدید زدن تست را شروع نکنید.

تاریخ ادبیات به دلیل فرار بودن نیاز به مرور و خواندن در روزهای نزدیک تر به کنکور دارد اما بدین دلیل نیست که در طول سال اصلا خوانده نشوند یادگیری تاریخ ادبیات در طول سال است و فقط مرور آن را برای روزهای نزدیک به کنکور بگذارید.

معانی لغات نیز از مهم ترین نکات ادبی محسوب می شوند زیرا هم درک مطلب و هم درک مفهوم اشعار اهمیت خاصی دارد و برای پیدا کردن آرایه های ادبی نیز معنای لغات می تواند کمک شایانی برایتان باشد صد البته فراموش نکنید که دانستن مفهوم آرایه های ادبی در یافتن آن ها بسیار مهم است.

در اینجا روشی به شما معرفی می کنیم تا با بهره مندی از آن بر تمامی نکات ادبیات فارسی مسلط شوید .

 

بهترین روش یادگیری درس ادبیات فارسی تمرکز بر اشعار است زیرا :

  • برای خواندن شعر ها ابتدا باید بدانید شاعر این شعر کیست؟ (تاریخ ادبیات)

  • شعر را بخوانید و به درک مفهوم آن برسید.(معانی لغت)

  • پیدا کردن آرایه های ادبی در ابیات.(درک درست از مفهوم آرایه های ادبی)

  • توجه به نوع قالب و نثر شعر (دستور زبان)

  • توجه به املای صحیح لغات موجود در شعر (دستور زبان)

  • تطبیق ابیات مختلفی که در درس های گذشته خواندید و یا در کتاب های تستی با آن برخورد داشتید با ابیات موجود در شعر مورد نظر (قرابت معنایی)

نکته مهم دیگر برای صحیح خواندن درس ادبیات فارسی این است که شما باید برای هر بخش (آرایه ها، تاریخ ادبیات،لغات و …..) به صورت جداگانه خلاصه نویسی داشته باشید و نکات مربوط به آنها را دائما مرور کنید . همچنین برای درس تاریخ ادبیا ت و معنای لغت بهتر است از فلش کارت استفاده کنید.

چالش نهایی برای یادگیری صحیح درس ادبیات این است که هر وقت به شعری خارج از کتاب درسی مانند کتاب های شعر و یا فضای مجازی برخورد کردید سعی کنید به دنبال آرایه ها و مفهوم دقیق آن بگردید تا هم تمرینی داشته باشید و هم از شعر خوانده شده لذت بیشتری ببرید.

۱۳۹۷-۰۶-۰۶

۰دیدگاه درروش صحیح خواندن درس ادبیات فارسی"