روش صحیح مطالعه درس زبان انگلیسی

 

درس زبان انگلیسی یکی از مهمترین دروس برای هر سه رشته ی ریاضی، انسانی و تجربی در کنکور سراسری می باشد و درصد بالای این درس کمک بسیار شایانی به کسب تراز خوب داوطلبین کنکور می کند .

با توجه به تغییر کتاب های زبان در نظام جدید ، آزمون درس زبان انگلیسی در کنکور نیز دستخوش تغییرات زیادی شده که در این مقاله پیرامون این تغییرات مشاوره ای کوتاه برای دانش آموزان عزیز داریم.

پیش بینی می شود که تا حدود زیادی تقسیم بندی سوالات زبان کنکور ۹۸ به شرح ذیل باشد:

۴ سوال گرامر

۸ سوال لغت

 یک کلوز تست  ۵ سوالی

و دو ریدینگ ۴ سوالی هست.

خبر خوش این است که این سوال ها فقط از کتاب های سال دوازدهم ، سال یازدهم  و سال دهم طرح میشوند که سوال های گرامر و واژگان محدود به کتابای درسی هستند که ۶۰ تا ۷۰ درصد از این سوال ها مربوط به سال دوازدهم و بقیه از سال یازدهم هستند. بدیهی است که سوال های کلوز و متن دقیقاً عین مطالب کتاب درسی نیستند و از کتاب برداشت نمی شوند و لازم است که شما با تمرین و تکرار زیاد و یادگیری مهارتهای پاسخ دهی به درک مطلب به سوال های مربوط به  آن را پاسخ دهید.

اینکه در هفته چند ساعت زبان بخوانید، بستگی به سطح دانش شما در درس زبان دارد ولی به طور متوسط، هفته ای ۵ الی ۶ ساعت مطالعه متمرکز، کافی است. می توانید مطالعه زبان رو در برنامه روزانه  قرار دهید.

بهترین منبع تستی برای درس زبان انگلیسی تستهای کنکور سال های گذشته است. تست باید استاندارد باشد و خارج از موضوع سازمان سنجش نباشد زیرا مطالبی که برخی از طراحان مطرح می کنند، ارتباطی به موضوع و مطالب کنکور ندارد و دانش آموزان رو گیج می کند.

نکات مربوط به تست های ریدینگ:

برخلاف نظر برخی ها، ریدینگ، فرصتی است برای کسانی که زبانشان خیلی هم خوب نیست. برای طراحی سوال های لغت و کلوز تست، دست طراحان سوال بسیار باز است، زیرا تنوع لغات و گرامر بسیار زیاد است اما اگر با دقت، چند متن رو بررسی کنید خواهید دید که ساختار سوال هایشان بسیار تکراری و شبیه به هم است.

تنها راه کسب مهارت در پاسخ دادن به سوال های متن این:  تمرین، تمرین، تمرین؛

سعی کنید در برنامه هر روزتان، یک متن رو بگنجانید؛ بهتر است این متن ها را از متن های کنکورهای سال های گذشته انتخاب کنید. بهتره بدانید که سوال های متن رو میشود به چند دسته تقسیم کرد و هر نوع سوال را با یه تکنیک بخصوصی پاسخ داد.

 برای حل تست های ریدینگ به روش زیر عمل کنید:

  • جمله اول هر پاراگراف را بخوانید.

  • در بین خطوط اولیه به دنبال زمینه یا طرح مشترکی بگردید.

  • بقیه قسمت های متن را به سرعت مرور کنید تا از پیدا کردن جمله یا جملاتی حاوی عنوان متن مطمئن شوید.

  • اگر به لغتی رسیدید که معنای آن را نمی دانستید نگران نباشید کافی است موضوع ریدینگ را درک کرده باشید در این صورت می توانید معنای کلمه مورد نظر را حدس بزنید.

  • در تست های گرامر پاسخ هایی را که کاملاً غلط به نظر می رسند، حذف کنید و از میان بقیه گزینه ها، بهترین پاسخ را انتخاب کنید.

  • کلماتی که زیر آن ها خط کشیده شده قطعا یک تست را به همراه دارند سعی کنید خط قبل و بعد از آن کلمه را با دقت بیشتر ترجمه کنید.

  • در ریدینگ همیشه حواستان به کلمات کلیدی باشد این کلمات می توانند در قالب تست های مختلف مانند معنی کلمه، گرامر، مترادف و متضاد لغت و… در تست ها مورد استفاده قرار گیرند.

نکات مربوط به تست های متن کلوز:

سعی کنید برای پاسخ دادن به این متن ها، ابتدا با آن ها مانند متن ریدینگ برخورد کنید و تا آخر آن ها را بخونید تا با محتوا و مفهوم کلی متن آشنا شوید بعد برگردید و با آن مانند

 سوال های لغت و گرامر برخورد کنید…

یعنی  برای پاسخ یک سوال لغت به گزینه ها نگاه نکنید و ابتدا لغتی که میتونید بگذارید را تصور کنید و بعد به گزینه ها نگاه کنید و گزینه ی مناسب رو انتخاب کنید و در مورد گرامر ابتدا به گزینه ها نگاه کنید تا گرامر مورد نظر رو بفهمید و بعد با توجه به متن گزینه را انتخاب کنید.

نکات مربوط به تست های معنای لغت:

طبق تغییراتی که در کتاب انگلیسی نظام جدید دایره واژگان لغت بسیار گسترده شده است.

پس بهتر است تا می توانید لغت حفظ کنید کلماتی که دارای مترادف و متضاد هستند را حتما بشناسید یادتان باشد که این کلمات بهترین گزینه برای تست های کنکور هستند.

نکات مربوط به تست های گرامر:

برای تست های گرامر ابتدا باید مفهوم دستورات گرامری را بدانید، و گام بعدی این است که تا می توانید تمرین داشته باشید. نکات گرامری فقط با تمرین و تست در ذهن شما نقش خواهد بست و به قول معروف برایتان جا می افتد.

 

در آخر همان طور که گفتیم کتاب های آموزشی زبان در نظام جدید تغییرات اساسی داشته اند یکی از مهمترین تغییرات ، تدریس کتابی با عنوان کتاب کار در کنار کتاب درسی زبان است.

نکته ی قابل توجه این است که این کتاب کار یکی از اصلی ترین منابع سوالات کنکور می باشد پس برای موفقیت در کنکور ابتدا باید روی کتاب درسی تمرکز داشته باشید و سپس

مطالب کتاب کار را با دقت بررسی کنید  و پس از تسلط کافی در این دو کتاب به سراغ کتاب های تستی و یا کتاب های کمک آموزشی دیگر بروید.

اما به یاد داشته باشید اولویت اول شما در مطالعه ی زبان کتاب درسی و کتاب کار زبان انگلیسی شماست.

۱۳۹۷-۰۶-۲۵

۰دیدگاه درروش صحیح مطالعه درس زبان انگلیسی"