نقش موسیقی بر روند یادگیری علمی دانش آموزان

حتما می دانید آلبرت انیشتین یکی از کودن ترین دانش آموزان زمان خود بود و از مدرسه اخراج شد

اما آیا می دانستید در زمان اخراجش یکی از مشاوران به مادرش توصیه کرد برای آلبرت ویولون بخرد تا بتواند اوقات خود را پر کند و فراموش کند که دیگر در مدرسه جاییی ندارد؟

آیا می دانید بعد ها انیشتین در تمامی مصاحبه های خود گفت یادگیری ساز ویولون از من کودن یک نابغه ساخت؟

 

موسیقی هنر روح است و جزو رشته هایی از هنر است که تاثیر مستقیم بر جزء جزء سلول های بدن انسان دارد.

تاثیر موسیقی بر ذهن و مغز آدم یکی  از ویژگی های منحصر به فرد این هنر است.

طبق مطالعاتی که دانشمندان انجام دادند کودکانی که از سن ۵ سالگی شروع به نواختن ساز و یادگیری موسیقی کردند در زمینه ی یادگیری دروس مختلف به ویژه ریاضی از هم دوره ای های خود بسیار تواناتر بودند.

در واقع نت خوانی موسیقی یکی از فعالیت هایی است که به شدت مغز را درگیر می کند و هماهنگی آنی مغز با خواندن نت و نواختن دست ها یکی از سخت ترین کارهایی است که مغز می تواند انجام دهد. پس کسانی که موسیقی یاد می گیرند ذهنشان باز تر  بر روی مسائل درسی است و تمرکز بیشتری دارند و همچنین کمتر از بقیه دانش آموزان خسته می شوند و با حوصله تر هستند.

 

سخنی کوتاه با والدین محترم:

  • قبل از آنکه دانش آموزان شروع به انجام تکالیف درسی و یا مطالعه کنند تمرین موسیقی داشته باشند حتی اگر سازی نمی نوازند برایشان قطعه ای موسیقی پخش کنید این روش کمک می کند تا با ذهنی متمرکز و آرام به انجام تکالیف یا مطالعه بپردازند. همچنین در هنکام استراحت مابین مطالعه و یا انجام تکالیف هم این روش را انجام دهید و تاثیر شکفت انگیز آن را تجربه کنید.

  • بسیاری از والدین دغدغه ی این را دارند که چه نوع موسیقی و یا سازی مناسب فرزندشان است و یا گوش دادن به چه نوع موسیقی می تواند به روند یادگیری کمک بیشتری کند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت موسیقی هنری است که کاملا سلیقه ای است و انتخاب ساز و یا گوش دادن به چه نوع موسیقی کاملا بر حسب سلیقه و نوع تربیت فرزند از لحاظ گوش و یا هوش موسیقیایی اوست.
در صد بالایی از دانش آموزان از موسیقی های آرام و ریتم ملایم انرژی می گیرند اما در صدی از دانش آموزان نیز طرفدار موسیقی ریتمیک و هیجانی هستند این دسته از دانش آموزان بسیار پر انرژی هستند و با گوش دادن به این نوع موسیقی انرژی مضاعفشان بر طرف می شود و با ذهنیت آرامتری به انجام تکالیف و یا مطالعه درسی خود می پردازند. پس لازم است والدین به سلیقه ی فرزند خود در این زمینه احترام بگذارند و به هیچ عنوان نوع خاصی از موسیقی و یا یادگیری ساز خاصی را تحمیل نکنند.

 

درآخر والدین محترم بدانید که موسیقی می تواند بهترین دوست فرزند شما باشد و لازم است این موضوع را جدی بگیرید.

 

۱۳۹۷-۰۵-۰۳

۰دیدگاه درنقش موسیقی بر روند یادگیری علمی دانش آموزان"