چه درسی را باید هر روز بخوانیم؟

همیشه برای داوطلبان کنکوری این سوال وجود داشته که تست و مرور کدام درس ها را باید در برنامه ی هر روزه ی خود داشته باشند؟

همواره به یاد داشته باشید که هر داوطلب کنکوری می تواند بزرگترین مشاور، پیرامون وضعیت تحصیلی خود باشد، در واقع هر فرد کنکوری می داند که در چه درسی ضعیف است و یا کدام درس ها با توجه به رشته ی تحصیلی خود اهمیت بیشتری دارند و باید وقت بیشتری برایشان گذاشت.

از شما دعوت می کنیم به ۵ اصل برنامه ریزی زیر توجه کنید:

اصل اول: بهتر است برنامه ریزی به صورت هفتگی داشته باشید نه روزانه بدین ترتیب مباحث دروسی که در آنها ضعف دارید و یا مهم تر از بقیه هستند را می توانید  در طی روز های هفته در برنامه ی خود تقسیم کنید.

اصل دوم: در برنامه ریزیتان تعادل را رعایت کنید، افراط و تفریط نداشته باشید قرار نیست چون در درسی ضعیف هستید کل روز و یا کل هفته را فقط به آن درس بپردازید.مطمئن باشید با این روش کوچکترین پیشرفتی نخواهید کرد.

اصل سوم: از فرمول زیر پیروی کنید:

نظم + استمرار = عادت

اگر شما به صورت مستمر و با یک نظم خاص به کاری بپردازید کم کم به عادت روزانه شما تبدیل می شود. پس اگر با نظم خاصی و به صورت مستمر زمانی را برای دروس مهم و دروسی که در آن ضعیف هستید بگذارید کم کم به عادت تبدیل می شود و از روی عادت و میل باطنی خود به مطالعه آنها می پردازید.

 

اصل چهارم:در عین انعطاف پذیر بودن ، توجیه، بهانه و عقب انداختن اکیدا ممنوع.

به یاد داشته باشید که هنگام برنامه ریزی طوری برنامه را طراحی کنید که حداکثر انعطاف پذیری را داشته باشید. چنانچه بنا به هر دلیلی اگر قسمتی از برنامه ریزی شما اجرا نشد انرژی و تمرکزتان را روی بخش های دیگر بگذارید تا بهتر اجرا شوند.

هر جا که در مورد قسمتی از برنامه سهل انگاری کردید یا برای عقب انداختنش بهانه و توجیه غیر منطقی آوردید بدانید که در مسیری کاملا اشتباه قرار گرفته اید و هر چه سریع تر فکری به حال این وضعیت کنید مثلا می توانید از یک ناظر بیرونی مانند اولیا، مشاور و … خود کمک بگیرید تا بتوانید برنامه ریزی خود را به درستی عملی کنید.

اصل پنجم: مطالعه دروس فرار را در برنامه هر روز خود داشته باشید.

مباحثی مانند لغات زبان، عربی و ادبیات و یا تاریخ ادبیات بسیار فرار هستند پس سعی کنید روزانه زمان کوتاهی را به مطالعه آنها اختصاص دهید.

در آخر همانطور که گفتیم هر داوطلب کنکوری با توجه به رشته تحصیلی خود باید دروس مهم و پر اهمیت آن رشته را هر روز بخواند که به شرح ذیل است:

درس حسابان و ریاضی پایه و فیزیک جزو اصلی ترین دروس این رشته است که باید در برنامه ریزی هر روزه ی داوطلبان کنکوری این رشته باشد.

(با توجه به زیر گروه یک)

درس زیست و شیمی جزو اصلی ترین دروس این رشته است که باید در برنامه ریزی هر روزه ی داوطلبان کنکوری این رشته باشد.

(با توجه به زیر گروه یک)

  • گروه انسانی:

داوطلبان رشته ی انسانی ابتدا باید مشخص کنند که به کدامیک از رشته های دانشگاهی علاقمند هستند و سپس بررسی کنند که رشته مورد نظرشان در کدام زیر گروه واقع شده و با توجه به ضرایب موجود به برنامه ریزی هر روزه خود بپردازند .

در گروه انسانی سه درس باید هر روز مطالعه شود که شامل دروس ادبیات تخصصی و عربی می باشد و درس سوم هم با توجه به زیر گروه رشته مورد نظرتان مشخص می گردد.

 

 

۱۳۹۷-۰۷-۱۴

۰دیدگاه درچه درسی را باید هر روز بخوانیم؟"