آموزش مهارت‌های زندگی

 

 

آموزش مهارت‌های زندگی

آموزش مهارت‌های زندگی

علاوه بر فعالیت‌های آموزشی و فرا آموزشی، آموزش مهارت‌های زندگی نیز در دبیرستان‌های علـوی، هم‌سو با توجیه سازمان بهداشت جهانی و با هدف پیشگیری از آسیب‌های روانی از جمله عزت نفس پایین، ناتوانی در کنترل خشم، ناتوانی در برقراری ارتباطات مناسب، رفتارهای پرخطر و موارد مشابه، تحت مدیریت واحد فرهنگی ـ تربیتی مؤسسه انجام می‌شود. البته این دوره آموزشی انتخابی بوده که در ده جلسه برگزار می‌شود. کلیه دانش‌آموزان متقاضی از پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم دبیرستان می‌توانند در این کلاس شرکت کنند.

کلاس‌های گلایدر / راکت آبی

کلاس‌های گلایدر / راکت آبی ویژه دانش‌آموزان پایه دهم به‌صورت انتخابی و در دو بخش گلایدر (۱۰ جلسه) و راکت آبی (۱۰ جلسه) در ساعات خارج از مصوب آموزش و پرورش برگزار می‌شود. هدف دوره گلایدر آشنایی اصولی تئوری و عملی دانش‌آموزان با قسمت‌های مختلف هواپیما و مهارت‌های ساخت هواپیمای مدل می‌باشد. همچنین در دوره راکت آبی دانش‌آموزان به‌صورت تئوری و عملی قانون سوم نیوتن را تجربه می‌کنند.

کلاس‌های آناتومی (تشریح)

آناتومی توصیف یا تشریح یک ساختار است. از راه جدا کردن تکه‌های مختلفی که بر هم سوار شده و آن ساختار را ساخته‌اند. در این کلاس‌ها دانش‌آموزان به‌صورت عملی آن‌چه را در کلاس‌های تئوری زیست‌شناسی می‌آموزند، تجربه خواهند کرد. تعداد جلسات آناتومی که به‌صورت انتخابی برگزار خواهد شد، ۱۲ جلسه می‌باشد.

دومینو

دومینو ورزش و سرگرمی بسیار جذابی است که با چیدن مهره‌هایی مستطیل شکل می‌توان اشکال و تصاویر دلخواهی را به‌وجود آورد. اهداف پژوهشی، آموزشی و تربیتی دومینو، رشد خلاقیت هنری، افزایش توانمندی‌های علمی در زمینه‌های طراحی مکانیسم و کمک به شکوفایی قدرت ابتکار و نوآوری می‌باشد. دوره آموزشی دومینو به‌صورت انتخابی و در دوازده جلسه برای دانش‌آموزان دهم برگزار خواهد شد.

اردوی مطالعاتی ویژه عید نوروز

این طرح ویژه دانش‌آموزان یازدهم و دوازدهم دبیرستان در تعطیلات نوروزی و با هدف فراهم نمودن فضایی مناسب برای مطالعه و رفع اشکال دانش‌آموزان در این ایام سرنوشت‌ساز طراحی شده است. دانش‌آموزان با شرکت در این طرح می‌توانند به‌صورت روزانه در محیطی مناسب نسبت به مطالعه، و حل تست و شرکت در آزمون‌های گلچین جمع‌بندی پایه و پیش (ویژه دانش‌آموزان دوازدهم) اقدام نمایند.

اردوی مطالعاتی طول سال

در زمان‌هایی خارج از ساعات آموزشی مصوب آموزش و پرورش (روز های آموزشی از ساعت ۱۶ لغایت ۲۰:۳۰ و در روزهای غیرآموزشی از ۷:۳۰ لغایت ۲۰ )، علاوه بر کلاس‌های انتخاب، در مدارس علـوی، اردوی مطالعاتی نیز برای کلیه پایه‌ها برگزار می‌شود. در این طرح دانش‌آموزان ۴ روز در هفته می‌توانند در مدرسه حضور داشته باشند و براساس برنامه‌ای که توسط مشاور اعلام می‌شود نسبت به مطالعه، مرور و حل تکالیف و تست دروس اختصاصی به‌صورت انفرادی و گروهی اقدام نمایند.