مشاوره و هدایت تحصیلی

مشاوره-و-هدایت-تحصیلی2-310x357

مؤسسه فرهنگی ـ آموزشی علـوی با هدف افزایش کارایی فرایندهای آموزشی، خدمات ویژه‌ای را در زمینه‌های آموزشی و کمک آموزشی به دانش‌آموزان و داوطلبان مدارس و آموزشگاه‌های علـوی ارائه می‌نماید.
رئوس خدمات مشاوره‌ای در مؤسسه علـوی به شرح ذیل است که در ادامه هریک از خدمات به‌صورت جداگانه توضیح داده می‌شوند.

ـ هدایت تحصیلی و برنامه‌ریزی مطالعاتی
ـ مشاوره فردی
ـ مشاوره اولیا
ـ تقویم مشاوره

همراهی یک سیستم مشاوره و هدایت تحصیلی مجرب می‌تواند اثربخشی تلاش‌های اجرایی و آموزشی را چندین برابر نماید. مجموعه علـوی با هدف تکمیل فرایندهای آموزشی خود و بیشینه نمودن تأثیر این برنامه‌ها در دبیرستان‌های خود، گروهی از مشاورین باتجربه را گرد هم آورده است. هر دانش‌آموز در زمان آغاز تحصیل در علـوی یک مشاور و برنامه‌ریز تحصیلی را در کنار خود خواهد داشت و کلیه برنامه‌های مطالعاتی خود را تحت نظر وی اجرا خواهد نمود. مشاورین دبیرستان‌های علـوی در دو قالب جلسات مشاوره و برنامه‌ریزی فردی و مشاوره و آموزش گروهی، علاوه بر آموزش مهارت‌های شناختی و فراشناختی به کلیه دانش‌آموزان، به‌صورت انفرادی نسبت به برنامه‌ریزی و آموزش مهارت‌های برنامه‌ریزی به هر دانش‌آموز اقدام می‌نمایند. همچنین راه‌کارهایی را به منظور رفع موانع و مشکلات یادگیری برای هر دانش‌آموز خاص به کار می‌بندند.

۱- جلسات مشاوره و آموزش گروهی

اهم مطالبی که در جلسات مشاوره و آموزش گروهی به دانش‌آموزان آموخته می‌شود به شرح ذیل است:
ـ روش‌های مطالعه اثربخش و مفهومی
ـ روش‌های مدیریت حافظه و تندخوانی
ـ روش‌های مطالعه و پاسخ‌گویی برای ریلکسیشن سؤالات چندگزینه‌ای (تستی)
ـ ریلکسیشن و تن‌آرامی
ـ غلبه بر اضطراب امتحان
ـ آشنایی با رشته‌های دبیرستانی
ـ آشنایی با رشته‌های دانشگاهی
ـ مدیریت زمان، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی

۲- جلسات مشاوره فردی

در این جلسات مشاور ضمن بررسی نتایج دانش‌آموزان در آزمون‌های هفتگی و دوره‌ای و با توجه به جداول و نمودارهای ثبت شده در کارنامه و کتاب برنامه‌ریزی اقدام به ارائه برنامه مطالعاتی منحصر به فرد برای وی نموده و همچنین آموزش‌های موردنیاز هر دانش‌آموز را در اختیار وی قرار می‌دهد.
علاوه بر موارد فوق، انتخاب رشته، مشاوره انتخاب رشته دبیرستان و دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد نیز یکی از برنامه‌های جاری در جلسات مشاوره فردی است.

۳- جلسات مشاوره اولیا

در این جلسات مشاورین ضمن اطلاع‌رسانی به اولیا در رابطه با وضعیت تحصیلی فرزندانشان، به آموزش آن‌ها جهت هماهنگی و همراهی با فرزندان در راستای کسب نتیجه بهینه می‌پردازند که از جمله این موارد آموزشی می‌توان به درک شرایط روحی و روانی فرزندان، حذف عوامل محیطی زائد و استرس‌زا از محیط خانواده، پیگیری، تشویق و ایجاد انگیزه در فرزندان اشاره نمود.