هویت نوجوانان

هویت مستقل

افراد وقتی به سنین نوجوانی می‌رسند مدام از خودشان می‌پرسند: «من کی هستم؟» «راه و روش من برای زندگی چست؟» «تصور من از خودم چیست؟» و ... پاسخ این سوالات هویت و جهان‌بینی نوجوان را می‌سازد. اما همه چیز به عهده‌ی نوجوانان نیست. والدین نقش مهمی شکل‌گیری هویت نوجوانان دارند. نوجوان عصر مدرن با جست و جو در فضای وب، خواندن کتاب یا دیدن فیلم، کم‌کم هویتش را انتخاب می‌کند و به آن متعهد می‌شود. ما به عنوان پدر و مادر باید به عنوان نقش خود در این جریان باشیم. اما بهترین شیوه‌ی مواجهه با هویت‌جویی نوجوانان چیست؟ چطور باید با تهی بودن و بی‌هویتی نوجوانان مقابله کنیم؟ کارشناس ما در این ویدئو به این سوالات پاسخ داده است.

جرات‌مندی

آیا نوجوان شما قدرت «نه» گفتن دارد؟ یا همیشه راه دیگر دوستانش را می‌رود و برای آن‌ها احترام زیادی قائل است؟ امروزه دیده می‌شود که نوجوان در برابر هم‌سالانشان قدرت «نه» گفتن کمتری دارند و اغلب اوقات فقط در برابر حرف والدین‌شان جبهه می‌گیرند. در این مواقع، نوجوان در رابطه با دوستانش نسبت به رنج خودش حساس نیست و جرات ندارد بین خودش و دوستانش مرز بگذارد. بنابراین هر آنچه آن‌ها می‌گویند را انجام می‌دهد. ما به عنوان والدین باید کمک کنیم نوجوان برای خودش ارزش قائل شود و بفهمد بعضی وقت‌ها حتی اگر دوستش را از دست بدهد، خیلی هم مهم نیست. اما چطور می‌توانیم به این هدف برسیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال، این ویدئو را تا پایان تماشا کنید.

هدر دادن وقت

بیشتر والدین از این شکایت دارند که نوجوانان ما وقت خود را هدر می‌دهند و روزشان را با موبایل و بازی می‌گذارنند. ما به جای ناراحتی و غصه خوردن مداوم، باید دلیل هدر دادن وقت نوجوانان را بیابیم. آیا او بی‌هویت است؟ آیا احساس بی‌ارزشی می‌کند؟ برای جلوگیری از هدر دادن وقت، ابتدا باید خوب و بد نوجوان‌مان را بپذیریم و کارهای پسندیده‌اش را بزرگ کنیم. باید به جای سرزنش کردن، به فرزندمان کمک کنیم راهش را پیدا کند و برنامه‌ریزی داشته باشد. اما شیوه‌ی درست گفتگو با نوجوانان در این باره چیست؟ چطور می‌توانیم جلوی هدر دادن وقت را در فرزندان خود بگیریم؟ برای دریافت پاسخ این سوالات، این ویدئو را تا پایان تماشا کنید.

b xpx
# / b
xpx b
# / b

افزودن
b
/ /
: