7 نرم‌افزار برای کنترل فرزندان در فضای مجازی

رده: مقاله
زمان:

در دنیای امروز، توسعه‌ی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی ترکیبی از فرصت‌ها و تهدیدها را پیش روی ما قرار داده است. در کنار بسیاری از فعالیت‌های مثبت و سازند‌ه‌ای که در فضای مجازی قابل انجام است، خطرها و تهدیدهای جدی نیز برای گروه‌های مختلف سنی وجود دارد. در این بین، بیشتر نگرانی‌ها شامل کودکان و نوجوانانی است که از فضای مجازی استفاده می‌کنند. کنترل فرزندان در فضای مجازی همواره یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های والدین در عصر جدید به حساب می‌آید. از زمان شیوع ویروس کرونا و مجازی‌شدن بسیاری از فعالیت‌های آموزشی در کشور، ساعات درگیرشدن بچه‌ها با فضای مجازی به‌مراتب افزایش پیدا کرده است. البته این مسئله اجتناب‌ناپذیر بوده و سلامت جسمانی کودکان مقدم بر هر موضوع دیگری است؛ اما نباید به حجم انبوهی از محتواهای نامناسب که در فضای مجازی سلامت روانی کودکان را تهدید می‌کند، بی‌تفاوت باشیم. در همین راستا چندین نرم افزار کنترل والدین روی فعالیت فرزندان در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی شده است. کنترل فرزند در اینترنت، به کمک این ابزارها تا حدودی امکان‌پذیر شده است. در ادامه به معرفی 7 نرم‌افزار برای کنترل فرزندان در فضای مجازی می‌پردازیم.

انارستان یک زیست‌بوم مبتنی بر فناوری است که به‌منظور برخورداری کودکان و نوجوانان ایرانی از مزایای فضای مجازی فعالیت می‌کند و درعین‌حال تلاش می‌کند تا مانع از دسترسی آن‌ها به محتوای ناسالم شود. در این راستا، تبلت‌های اندرویدی انارستان با عنوان نارتب عرضه شده است که امکان کنترل فرزندان در فضای مجازی را به‌طور کامل برای والدین مهیا می‌کند. به کمک این تبلت‌ها، والدین می‌توانند مدت‌زمان استفاده‌ی فرزندان خود از فضای مجازی را تعیین کنند. همچنین، دسترسی فرزندان به انواع محتواها در بستر اینترنت به‌طور کامل توسط والدین تعیین می‌شود. به این ترتیب، امکان دسترسی به هرگونه محتوای غیرمجاز، برای کودکان کاملاً مسدود است. تبلت‌های اندرویدی نارتب، گزارش‌های جامعی هم از میزان استفاده و رفتار کودک در فضای مجازی به والدین ارائه می‌کند. همچنین، سیم‌کارت انارستان نیز عرضه شده است که والدین به کمک آن می‌توانند کنترل کاملی روی مکالمات و پیامک‌های فرزندان خود داشته باشند.

نرم‌افزار دنیای درسا برای کنترل فرزندان در فضای مجازی

دنیای درسا یک نرم افزار کنترل والدین است که برای مدیریت زمان و نحوه‌ی استفاده‌ی فرزندان از تلفن همراه و تبلت مورد استفاده قرار می‌گیرد. کنترل گوشی فرزندان به کمک دنیای درسا برای والدین کاملاً امکان‌پذیر است. این اپلیکیشن تنها برای کنترل اینترنتی فرزندان کاربرد ندارد، بلکه به کمک آن می‌توان تماس‌ها و پیامک‌های تلفن همراه فرزندان را نیز مدیریت کرد. به این ترتیب والدین می‌توانند با خیال آسوده یک تلفن همراه کاملاً کنترل‌شده را در اختیار فرزندان خود قرار دهند.

نرم افزار کنترل والدین سانیار

برای کنترل فرزندان در فضای مجازی می‌توانید از نرم‌افزار سانیار نیز استفاده کنید. این اپلیکیشن نیز روی موبایل و تبلت اندرویدی قابل نصب و استفاده است. به کمک این نرم‌افزار، علاوه بر کنترل اینترنت کودکان می‌توان پیام‌ها و تماس‌های ورودی و خروجی فرزندان را نیز به‌خوبی زیر نظر گرفت. حتی اگر برنامه‌ی جدیدی روی گوشی فرزندان نصب شود، والدین فوراً مطلع می‌شوند. گزارش‌های جامع و کاربردی از میزان استفاده‌ی فرزندان از تلفن همراه نیز در اختیار والدین قرار می‌گیرد.

سامانه‌ی مراقبت از خانواده‌ی sfp

سامانه‌ی مراقبت از خانواده‌ی sfp یک نرم افزار کنترل والدین دیگر است که روی تلفن همراه یا تبلت فرزندان نصب می‌شود و امکان نظارت و کنترل فرزندان در فضای مجازی را به‌طور کامل در اختیار والدین قرار می‌دهد. این نرم‌افزار تمام ویژگی‌هایی که برای نرم‌افزارهای قبلی اشاره کردیم، دارد. اما دو ویژگی مثبت بسیار مهم دارد که آن را از سایر نرم‌افزارها متمایز می‌کند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از: - شبکه‌های اجتماعی خارجی‌ای مانند اینستاگرام، جزو خطرناک‌ترین بسترها در فضای مجازی برای کودکان به شمار می‌روند. این نرم‌افزار به‌دقت تمام فعالیت‌های فرزندان در این‌گونه شبکه‌ها را رصد می‌کند و اطلاعات کاملی را در اختیار والدین قرار می‌دهد. - به کمک سامانه‌ی sfp می‌توانید موقعیت مکانی فرزند خود را به‌صورت لحظه‌به‌لحظه کنترل کنید و این مسئله برای پایش فعالیت‌های فرزندان در محیط خارج از خانه کمک شایانی به والدین می‌کند.

نرم‌افزار کنترل فرزند در اینترنت شقایق

یکی دیگر از نرم‌افزارهای کنترل فرزندان در فضای مجازی، اپلیکیشن شقایق است. این نرم‌افزار روی تلفن همراه والدین نصب می‌شود. زمانی که والدین قصد دارند تلفن همراه خود را در اختیار فرزندانشان قرار دهند، می‌توانند دسترسی‌های فرزندان خود را مشخص کنند. به این ترتیب، با خیالی آسوده تلفن همراه به کودکان سپرده می‌شود. این نرم‌افزار علاوه بر رابط کاربری کودکانه و جذابی که دارد، محتوای بسیار خوبی نیز برای کودکان تولید می‌کند. به این ترتیب، کمک بسیار خوبی برای کنترل فرزند در اینترنت است که در اختیار والدین قرار می‌گیرد.

نرم‌افزار کنترل کامپیوتر فرزندان Salfeld Child Control

یکی از نرم‌افزارهایی که می‌توان برای کنترل لپ تاپ فرزندان مورد استفاده قرار داد، Salfeld Child Control نام دارد. به کمک این نرم افزار کنترل والدین، می‌توان فعالیت فرزندان با کامپیوتر شخصی‌شان را رصد کرد. این نرم‌افزار قابلیت محدودکردن دسترسی فرزندان به فولدرهای مختلف رایانه را دارد و همچنین می‌توان میزان استفاده از اینترنت را به کمک آن محدود کرد. این نرم‌افزار قابلیت فیلترکردن سایت‌های مختلف برای کودکان را نیز دارد و همچنین گزارش نحوه‌ی استفاده از اینترنت را به‌طور روزانه در اختیار والدین قرار می‌دهد.Salfeld Child Control علاوه بر رایانه‌های شخصی، در کامپیوترهای عمومی و چندکاربره نیز قابل استفاده است.

نرم‌افزار فوق‌العاده کاربردی پرستار اینترنت یا Net Nanny

پرستار اینترنت یک نرم‌افزار دیگر برای کنترل فرزندان در فضای مجازی است. این نرم‌افزار را می‌توان هم‌زمان روی موبایل، تبلت، رایانه و لپ‌تاپ کودک نصب کرد و تمام فعالیت‌های او را به‌طور کامل تحت نظر گرفت. علاوه بر اینکه امکان مدیریت این نرم‌افزار توسط والدین وجود دارد، خود نرم‌افزار نیز پیشنهادهایی برای محدودکردن محتواهای دردسترس کودکان، متناسب با سن آن‌ها به والدین ارائه می‌دهد. به این ترتیب می‌توان تمام فعالیت‌های کودک در بستر وب و شبکه‌های اجتماعی را به کمک این نرم‌افزار به‌طور کامل کنترل کرد.

تا اینجا سعی کردیم تعدادی از نرم‌افزارهای کاربردی برای کنترل فرزندان در فضای مجازی را به شما معرفی کنیم. استفاده از نرم افزار کنترل والدین قطعاً نقش مؤثری در کمک به والدین برای مدیریت حضور فرزندانشان در فضای مجازی دارد. اما باید توجه داشته باشید که همه‌ی ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. برخی دیگر از اقداماتی که والدین باید در این زمینه انجام دهند، عبارت‌اند از: - باید توجه داشت که رویکرد سلبی درخصوص کنترل استفاده‌ی فرزندان از فضای مجازی نه‌تنها منطقی نیست، بلکه تقریباً غیرممکن است. والدین باید از استفاده‌ی صحیح فرزندانشان از تلفن همراه و رایانه استقبال کنند. - درزمینه‌ی استفاده‌ی صحیح از فضای مجازی الگویی عملی برای فرزندانتان باشید. به این ترتیب، قطعاً راحت‌تر می‌توانید آن‌ها را با خود همراه کنید. - همان‌قدر که مسئله‌ی آموزش دروس مختلف به فرزندان اهمیت دارد، باید شیوه‌ی استفاده‌ی سالم از فضای مجازی را نیز آموزش ببینند. کلاس‌های آموزشی برای تقویت مهارت سواد رسانه‌ای فرزندان در حال حاضر در کشور برگزار می‌شود. برخی از مدارس در کشور، ازجمله مدارس علوی نیز در این زمینه فعالیت‌های آموزشی بسیار خوبی را انجام می‌دهند. - از زمانی که باید برای حرف‌زدن و بازی‌کردن با فرزندان خود بگذارید، غفلت نکنید. متأسفانه برخی از والدین به دلیل کمبود وقت یا نداشتن حوصله، سعی می‌کنند فرزندان خود را با تلفن همراه یا رایانه سرگرم کنند. این اقدام یک اشتباه بسیار فاحش به شمار می‌رود.

کلام پایانی؛ هنوز هم تربیت صحیح مؤثرترین راهکار است

در این مقاله با 7 نرم‌افزار کاربردی برای کنترل فرزندان در فضای مجازی آشنا شدیم. در کنار تمام این ابزارهایی که به سبب پیشرفت تکنولوژی در اختیار والدین قرار گرفته است، نباید فراموش کرد که هنوز هم شیوه‌های تربیتی، کاربردی‌ترین راه‌ها برای مدیریت رفتار فرزندان در فضای مجازی است. یک نرم افزار کنترل والدین به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند بار وظایف تربیتی والدین را به دوش بکشد. سعی کنید دوستی مهربان برای فرزندان خود باشید تا آن‌ها را از خطرهای جدی در فضای مجازی مصون نگه دارید.

b xpx
# / b
xpx b
# / b

افزودن
b
/ /
: